Oudewater en Woerden versterken samenwerking voor betere dienstverlening aan inwoners

Dinsdag 30 september ondertekenden burgemeester Monique Bonsen (Woerden) en burgemeester Danny de Vries (Oudewater) een nieuwe samenwerkingsovereenkomst tussen beide gemeenten. Met deze overeenkomst blijven de gemeenten bestuurlijk zelfstandig, maar maken ze duidelijker en professionelere afspraken over hoe zij samenwerken. Het doel: inwoners, ondernemers en organisaties nog beter van dienst zijn en samen sterker staan bij toekomstige uitdagingen.

Waarom deze stap?

Sinds 2015 werken de gemeenten ambtelijk samen. De organisatie van Woerden voert de meeste gemeentelijke taken uit voor beide gemeenten. Deze samenwerking is de afgelopen jaren gegroeid. Vorig jaar lieten Oudewater en Woerden een evaluatie doen. Daaruit kwam naar voren dat de huidige samenwerking meer pluspunten kan opleveren. Het werken voor twee besturen blijkt in de praktijk lastiger dan van tevoren ingeschat. In de nieuwe samenwerkingsovereenkomst is hierop ingespeeld.  

Zakelijk partnerschap

De nieuwe samenwerkingsovereenkomst geldt voor de periode 2026-2029. Jaarlijks wordt de uitvoering geëvalueerd en bijgestuurd. Zo zorgen beide gemeenten dat de afspraken aansluiten bij de behoeften van inwoners en bij nieuwe ontwikkelingen. Voor de komende vier jaren kiezen de gemeenten ervoor om intensiever en zakelijker te gaan samenwerken. De voordelen voor inwoners:

  • Betere service: Er komt meer helderheid en scherpte in afspraken, rollen en taken en verantwoordelijkheden. Dit zorgt ervoor dat de uitvoering eenvoudiger wordt en inwoners sneller worden geholpen.
  • Weten waar je aan toe bent: De gemeenten stemmen hun planning en prioriteiten jaarlijks af, waardoor inwoners profiteren van een meer voorspelbare dienstverlening.
  • Meer slagkracht: Oudewater en Woerden zetten meer in op kennisuitwisseling en kruisbestuiving tussen de gemeenten. Hierdoor profiteren ze van elkaars expertise en staan ze sterker in het aanpakken van grote uitdagingen, zoals woningbouw, klimaat en het weerbaar maken van de samenlevingen tegen crises.
  • Betrouwbaarheid: Door de samenwerking zijn de gemeenten minder kwetsbaar voor personeelstekorten.
  • Zelfstandigheid: beide gemeenten behouden hun eigen bestuur, identiteit en lokale keuzes.

Vertrouwen

De burgemeesters benadrukken dat zij hun inwoners door deze samenwerking nog beter en sneller kunnen helpen. Burgemeester Monique Bonsen (Woerden): “Het is belangrijk dat we oog hebben voor wat ons bindt en wat onze gezamenlijke belangen zijn. Dit is meer dan een zakelijke overeenkomst. Het dwingt ons ook om inhoudelijk beter te gaan samenwerken. Die goede basis geeft vertrouwen.” Burgemeester Danny de Vries (Oudewater): “Met deze overeenkomst werken we professioneler en transparanter samen. Maar we blijven ook trouw aan onze eigen identiteit. Dat komt niet alleen de gemeenten ten goede, maar vooral onze inwoners.”

Hoe het begon

De samenwerking tussen Oudewater en Woerden gaat terug naar 2011. Belangrijke reden voor Woerden was het nemen van verantwoordelijkheid in de regio. Voor Oudewater was dat het behouden van de bestuurlijke zelfstandigheid. Verder was voor beide groei van de organisatie een aanleiding. Hierdoor zou een krachtige ambtelijke organisatie ontstaan, verhoging van kwaliteit van de dienstverlening aan inwoners, hogere productiviteit en aantrekkelijk werkgeverschap. 

Bestuurlijke toekomst

Beide colleges beraden zich de komende jaren met hun gemeenteraden op het lange termijn perspectief van de samenwerking.